Dveře tvoří významný prvek v celé architektuře interiéru. Přesto by jejich výběru nemělo dominovat jen estetické hledisko. Dveře také ovlivňují funkčnost obytných prostor. Cesta ke správné volbě proto vede i přes znalost technických detailů.
Koupě nových dveří do bytu je investicí na léta dopředu. Chodit od prodejny k prodejně, stát ve frontách a nakonec zjistit, že příslušný model či dekor dveří není zrovna k dispozici, to rozhodně není ideálním startem.
Výběr dveří začíná pečlivým změřením stávajících dveří. Proměřením získává uživatel bytu jasnou představu, zda se nejedná o atypické dveře, které bude třeba vyrobit na míru, což je pochopitelně dražší, než koupě sériových dveří.
Pro zjištění šířky i výšky dveří je třeba změřit vnitřní rozměr zárubně (od kraje ke kraji). Zaměření Vašich dveří pro novostavby (zaměření stavebního otvoru) naše firma provádí profesionálně a perfektní výsledek je vždy zajištěn.
K nejčastějším standardním rozměrům dveří patří 80/197 nebo 90/197 cm.
Dále je třeba zvážit nejvhodnější šířku nových dveří, nejčastěji je to 80 cm, ale například pro komoru či podobné servisní místnosti stačí 60 či 70 cm.
Častou chybou je použití příliš širokých dveřních křídel u otočného způsobu otevírání. Ta pak při otevření překážejí nebo naráží do nábytku. Šířku dveří i směr otevírání (pravé nebo levé dveře) tedy zvažujte s předstihem v závislosti na předpokládaném rozmístění nábytku a účelu místnosti.
Zvažte rovněž, jak budou vypadat nové dveře zasazené ve starých zárubních. Hezčí variantu zpravidla představuje koupě kompletu dveří a takzvaných obložkových zárubní, kterými lze velmi rychle a bez bourání zakrýt dosavadní zárubně.
Klasické otočné dveře potřebují k pohodlnému otevření jeden až dva čtvereční metry prostoru. Zejména ve stísněnějších interiérech tento problém vyřeší posuvné dveře. Jsou nejen designově minimálně srovnatelné s dveřmi otočnými, ale především výrazně šetří místo. Takové dveře lze instalovat i na stěnu, což nevyžaduje žádné zásadní stavební úpravy stávajícího interiéru.
Nejběžnějším povrchem dveří je fólie, která věrně napodobuje povrch celé řady přírodních i umělých materiálů (dřevo, kov, lesklé i matné barevné povrchy, designové povrchy).
V bytech, kde si hrají děti či pobíhají domácí mazlíčci, je třeba zvážit důkladnější ochranu povrchu. Vynikající služby poskytuje laminátová CPL fólie o tloušťce 0,2 mm, která dveře brání před oděrem, snáší vlhkost i sluneční záření a lze ji ošetřovat běžnými čisticími prostředky.
Autentický přírodní vzhled má dřevěná lakovaná dýha. Ta je ovšem citlivější vůči slunečním paprskům, oděru i při čištění.
Atraktivní úpravu vysokého lesku nabízí Solodoor u exkluzivní modelové řady dveří Brillant, a to v barevných variantách bílá, vanilka, červená, čokoláda a černá.
Zájmu zákazníků se však čím dál tím víc těší zcela nové technologie. Téměř zrcadlový lesk dodává produktu moderní povrchová úprava dveří Grenagloss. Odolný povrch s vysokým leskem se snadno udržuje a je barevně stálý. Proto je mimořádně vhodný například do kuchyně či do koupelny.
Odolnost s přírodním vzhledem dřeva spojují trojrozměrné strukturované povrchy dveří. V Česku tento světový trend razí společnost Solodoor s povrchem Solo 3D. Ve variantách eben, bambus, cremeline je k dispozici například u modelové řady Gabreta.
Prosklení dveří interiér výrazně odlehčí a projasní. Existuje přitom řada variant, od bohatého prosvětlení až po decentní úzký skleněný pruh, od plně průhledných skel až po matná. I zde je ovšem namístě zvažovat bezpečnost.
Proto se zejména u větší skleněné plochy doporučuje osazovat dveře bezpečnostním sklem, které se při nárazu neroztříští na ostré kousky, nebo polepit sklo fólií.
Samozřejmě, dveře plní nejen praktické funkce. Svojí relativně velkou plochou a častým užíváním jsou nedílnou estetickou součástí interiéru. A tak především něžnější část populace přikládá velkou důležitost volbě dekoru dveří, designu.
Při volbě dekoru zvažujte především sladění s podlahami a okny. Tady už samozřejmě záleží na individuálním vkusu. Naše společnost nabízí paletu několika desítek možných kombinací barevného designu a povrchových úprav interiérových dveří.
Doporučit lze volbu stejných či podobných odstínů nebo naopak využití kontrastu tmavších dveří a světlejší podlahy. Stísněnější prostory opticky zvětší dveře ve světlých odstínech.
Volba designu a povrchu dveří ovlivňuje celkový vzhled bytu na řadu let. Proto je třeba vybírat pečlivě a nejlépe si nechat poradit u našich specialistů — interiér Vám navrhmene na míru.
Datum: 26. 8. 2011